Staff List

Senior Leadership Team

Miss Jacky Kennedy

Headteacher

Mrs Denise Richardson

Senior Associate Deputy Head Teacher

Mr John Kinsella

Assistant Headteacher KS3

Mr Gareth Hughes

Assistant Headteacher KS4

Mr Ian Nevitt

Assistant Headteacher Teaching & Learning

Mrs Zoe Brentnall

Business Manager/SDO

Mrs Julie Gaffney

Senior Administrative Officer/Head’s PA

English Department

Mrs Amy Fillingham

Director of English

Mrs Gemma Ward

2nd in Department

Mrs Wendy Armstrong

Ms Camilla Mason

Miss Ellie Doran

Mrs MiHwa
Kim

Mrs Kristi Sheckley

Miss Charlotte O’Hagan

HLTA

Maths Department

Miss Kerri Basso

Director of Maths

Mrs Leoni Shields

Mrs Jenny Kurzyk

Mrs Victoria Hughes

Mr Craig Morgan

Mrs Anna Hornakova

HLTA

Mrs Vicky Smart

HLTA

Science Department

Mr Jonathon Anson

Head of Science

Mr Peter Rayson

Miss Elizabeth Fye

Miss Rebecca Rodney

Mrs Gemma Carter

Mrs Elizabeth Dodd

Miss Kirsty Sanders

Mrs Kath Lomas

Lab Technician

Ms Pat Spencer

Lab Technician

Mrs Kath McNicholl

Lab Technician

Miss Lucy Meadley

Lab Technician

RE Department

Mr Peter Hornak

Head of Department

Mr Ian Nevitt

Assistant Head

Mr Robert Gabuguga

Mrs Ann Brookn
Brook

Geography Department

Mr Clive Burkinshaw

Head of Department

Mrs Kate Williams

History Department

Mr Stephen Graham

Head of Department

Mr Gareth Hughes

Assistant Headteacher KS4

Mr James Thorp

Design Technology Department

Mr Phil Andrews

Head of Department

Ms Rachel Callion

Mrs Madeleine Mitchell

Technician

Food Technology Department

Mrs J Fowler

Head of Department

Mrs Joanne Ellwood

Technician

Modern Foreign Language Department

Mrs Wendy Lightfoot

Faculty Lead/ Head of Department

Miss Sarah Thurrell

ICT Department

Mr Mario Yeomans

Head of Department

PE Department

Mr Adam Redhead

Acting Head of Department

Mrs Julie Holgate

Miss Linzi
Donaldson

Business Department

Ms Paula Jackson

Faculty Leader/ Head of Business

Art Department

Mrs Gemma Davies

Faculty Leader /Head of Department

Mrs Amanda Denyer

Miss Julie Holgate

Miss Carol Sessford

HLTA/Technician/Head of Year

Mrs Madeleine Mitchell

Technician

Performing Arts Department

Miss Sarah Bennett

Head of Department

Mr Andy Kelly

Peripatetic

Mr Phil Curzon

Peripatetic

Ms Sara Field

Peripatetic

Mr Bob Daglish

Peripatetic

Mrs Alexandra Kenyon

Peripatetic

Pastoral Team

Mrs Ann Brook

Head of Year 8

Mr Rowan Carr

Learning Mentor/Head of Year 9

Mrs Anna Dove

Head of Year 10

Mrs Alyson Mitchell

Head of Year 10/Pastoral Support

Miss Carol Sessford

HLTA/Technician/Head of Year 11

Mrs Mary White

Head of Year 7/Teacher of Child Development

Mr Daniel Harris

Lay Chaplain

Mrs Laura Cross

Attendance Officer

Ms Cristine
Mulgrew

Pastoral Support

Learning Support Department

Mrs Carrie Abernethy

SENCO

Mrs Diane Shillito

HLTA

Mrs Doreen Belford

STA

Mrs Carol Dawson

STA

Mrs Mary White

HLTA /Child Care Teacher

Mrs Karen Bragg

STA

Mrs Julie Bater

TA

Mrs Marilyn Lowery

TA

Mrs Alyson Mitchell

TA/Pupil support

Support Staff

Mrs Susan Houghton

Finance Officer

Mrs Lesley Hilland

Office Supervisor

Mrs Andrea Atkinson

Clerical Assistant

Miss Ann Hill

Clerical Assistant

Mrs Gemma Pattinson

Clerical Assistant

Mrs Paula Reynolds

Clerical Assistant

Mrs Susan Wylie

Librarian

Mr Daniel Swain

Network Manager

Mr Stuart McKinnon

Senior Network Technician

Mr Michael Edgar

Cover Supervisor

Mr Ben Jackson

Cover Supervisor

Mr David Wise

Sports Development Officer

Mr Gordon Shilton

Senior Site Manager

Mr Peter Mallinson

Site Manager

Mr Jeff Tubman

Part time Caretaker

Mrs Stephanie Holborow

Midday Supervisor

Mrs Louise Thompson

Midday Supervisor

Mrs Liz Hogan

Midday Supervisor

Mrs Vicky Wilson

Midday Supervisor

Cleaning Operatives

Mrs Liz Peters

Mrs Diane Friel

Mrs Shelley Ramsden

Ms Helen Talbot

Mrs Vicky Wilson

Mrs Diane Armstrong                   

Mrs Margaret Donnan

Mrs Julie Hucknall

Canteen Staff

Mrs Sandra Spedding

Catering Manager

Mrs Fiona Hewitt

Catering Supervisor

Ms Pamela Fisher

GKA

Mrs Karen Ridley

GKA

Ms Nicola Bales

GKA

Ms Elspeth Moore

GKA

Miss Kelly Dixon

GKA

Mrs Julie Jennings

GKA

Mrs Anne Marie Slattery

GKA

Ms Hayley Murray

GKA

Miss Emily Stamper

GKA

Ms Linda Lancaster

GKA

Mrs Teresa Humes

GKA

Mrs Andrea Charters

Bank Staff

Miss Emily Houghton

Bank Staff

Governing Body

Dr P Leonard

Chair of Governors

Mrs Janice McKeating

Mrs Angela O’Donnell

Mrs Patricia Poole

Mr Peter Hayes

Mr Joe Holliday

Mrs Annette Younghusband-Mawson

Mr Phillip Jardine

Mrs Josephine McCrea

Mr Daniel Dempsey

Mr Stephen Maxwell

Mrs Wendy Lightfoot

Mrs Deborah Naylor

Mr John Callion