Staff List 2019/20

Senior Leadership Team

Miss Jacky Kennedy

Headteacher

Mrs Denise Richardson

Senior Associate Deputy Head Teacher

Mr John Kinsella

Assistant Headteacher

Mr Gareth Hughes

Assistant Headteacher

Mr Ian Nevitt

Assistant Headteacher Teaching & Learning

Mrs Zoe Brentnall

Business Manager/SDO

Mrs Julie Gaffney

Senior Administrative Officer/Head’s PA

 

 

English Department

Mrs Amy Fillingham

Director of English

Mrs Gemma Ward

2nd in Department

Ms Camilla Mason

 

Miss Ellie Doran

 

Mrs MiHwa Kim

 

Mrs Kristi Sheckley

 

Miss Charlotte O’Hagan

 

 

 

Maths Department

Mrs Jenny Gatley

Director of Maths

Mrs Victoria Hughes

 

Mr Craig Morgan

 

Mrs Leoni Shields

 

Mrs Cheryl Smith

 

Mrs Alison Taylor

 

Mrs Anna Hornakova

HLTA

Mrs Vicky Smart

HLTA

 

 

Science Department

Mr Jonathon Anson

Head of Science

Mrs Rebecca Moody

Deputy Head of Science

Miss Rebecca Bell

 

Mrs Gemma Carter

 

Mrs Elizabeth Dodd

 

Miss Elizabeth Fye

 

Mrs Kath Lomas

Lab Technician

Ms Pat Spencer

Lab Technician

Mrs Kathleen McNichol

Lab Technician

Miss Lucy Meadley

Lab Technician

 

 

RE Department

Mr Peter Hornak

Head of Department

Mr Ian Nevitt

Assistant Head

Mr Robert Gabuguga

 

Mr Ben Jackson

 

Miss Linzi Donaldson

 

 

 

Geography Department

Mr Clive Burkinshaw

Head of Department

Mrs Kate Williams

 

Mrs Anna Dove

 

 

 

History Department

Mr Stephen Graham

Head of Department

Mr Gareth Hughes

Asst. Headteacher KS4

Mr James Thorp

 

 

 

Design Technology Department

Mr Phil Andrews

Head of Department

Ms Rachel Callion

 

Mrs Madeleine Mitchell

Technician

 

 

Food Technology Department

Mrs J Fowler

Head of Department

Mrs Joanne Ellwood

Technician

 

 

Modern Foreign Language Department

Mrs Wendy Lightfoot

Faculty Lead/ Head of Department

Miss Sarah Thurrell

 

 

 

ICT Department

Mr Mario Yeomans

Head of Department

 

 

PE Department

Mrs Ailsa Bell

Head of Department

Mrs Julie Holgate

 

Mr Adam Redhead

 

Miss Linzi Donaldson

 

 

 

Business Department

Ms Paula Jackson

Faculty Leader/ Head of Business

 

 

Art Department.

Mrs Gemma Davies

Faculty Leader /Head of Department

Mrs Amanda Denyer

 

Miss Julie Holgate

 

Mrs Madeleine Mitchell

Technician

 

 

Performing Arts Department

Ms Sarah Bennett

Head of Department

Mr Andy Kelly

Peripatetic

Mr Phil Curzon

Peripatetic

Ms Sara Field

Peripatetic/ GCSE

 

 

Pastoral Team

Mrs M Eldon

Student Welfare & Safeguarding
Lead Years 7 & 8

Miss J Davidson

Student Welfare & Safeguarding
Lead  Years 9 & 10

Miss Holly Donaldson

Student Welfare & Safeguarding
Lead Year 11

Mrs Anna Dove

Pupil Premium, Designated LAC

Mrs Alyson Mitchell

Pastoral Coordinator

Mrs Laura Cross

Attendance Officer

Ms Cristine Mulgrew

Pastoral Support

Mrs Paula Reynolds

Clerical Assistant

Mr Daniel Harris

Lay Chaplain

 

 

Learning Support Department

Mis Helen Kinrade

SENCO

Mrs Diane Shillito

 

Mrs Carol Dawson

 

Mrs Karen Bragg

 

Miss Sarah Green

 

Mrs Marilyn Lowery

 

Mrs Claire Scott

 

Rowan Carr

Social, Emotional and Mental Health

 

 

Support Staff

Mrs Susan Houghton

Finance Officer

Mrs Lesley Hilland

Office Supervisor

Mrs Andrea Atkinson

Clerical Assistant

Miss Ann Hill

Clerical Assistant

Mrs Gemma Pattinson

Clerical Assistant

Mrs Paula Reynolds

Clerical Assistant

Mrs Susan Wylie

Librarian

Mr Daniel Swain

Network Manager

Mr Stuart McKinnon

Senior Network Technician

Mr Jonathan Barber

Cover Supervisor

Miss Sarah Birkett

Cover Supervisor

Mr Michael Edgar

Cover Supervisor

Mrs Emma Williams

Cover Supervisor

Mr David Wise

Sports Development Officer

Mr Gordon Shilton

Senior Site Manager

Mr Peter Mallinson

Site Manager

Mr Jeff Tubman

Part time Caretaker

Mrs Stephanie Holborow

Midday Supervisor

Mrs Louise Thompson

Midday Supervisor

Mrs Liz Hogan

Midday Supervisor

Mrs Vicky Wilson

Midday Supervisor

 

 

Cleaning Operatives

Miss Emma Birkett

Head Housekeeper

Mrs Diane Armstrong    

 

Mrs Margaret Donnan

 

Mrs Diane Friel

 

Miss Miranda Heavey

 

Miss Stacey McAllister

 

Ms Helen Talbot

 

Mrs Vicky Wilson

 

 

 

 

 

Canteen Staff

Mrs Sandra Spedding

Catering Manager

Mrs Fiona Hewitt

Catering Supervisor

Ms Pamela Fisher

GKA

Mrs Karen Ridley

GKA

Ms Nicola Bales

GKA

Miss Kelly Dixon

GKA

Mrs Julie Jennings

GKA

Mrs Karen Kilshaw

GKA

Mrs Anne Marie Slattery

GKA

Ms Hayley Murray

GKA

Ms Louise Murray

GKA

Miss Emily Stamper

GKA

Mrs Andrea Charters

Bank Staff

 

 

Governing Body

Mrs Josephine McCrea

 

Mrs Janice McKeating

 

Mrs Angela O’Donnell

 

Mrs Patricia Poole

 

Mr Peter Hayes

 

Mr Joe Holliday

 

Mrs Annette Younghusband-Mawson

 

Mr Phillip Jardine

 

Mr Daniel Dempsey

 

Mr Stephen Maxwell

 

Mrs Deborah Naylor

 

Mr John Callion